Jak wytropić zapomniane konta bankowe?

Zapomniane konta bankowe mogą być naprawdę sporym problemem. Pół biedy, gdy prowadzone są bezpłatnie. Ale co w sytuacji, gdy bank pobiera za nie opłatę? Może to doprowadzić do powstania naprawdę sporego zadłużenia. Dziś podpowiadam jak wytropić zapomniane konta bankowe.

Jak wytropić zapomniane konta bankowe

Jak powstają zapomniane konta bankowe?

Czasem otwieramy konto w jakiejś promocji, czasem rezygnujemy z usług jakiegoś banku i przenosimy się do konkurencji, a czasem nasza dyspozycja zamknięcia rachunku zostaje… odrzucona przez bank. Rachunek pozostaje dalej aktywny, w związku z czym bank ma prawo pobierać ewentualne opłaty związane z jego istnieniem. Sam przeszedłem na własnej skórze taką sytuację.

Kilka lat temu zamykałem (po raz pierwszy) swoje konta w T-mobile Usługi Bankowe (wtedy jeszcze był to Alior Sync). W wyniku błędu banku konto nie zostało zamknięte, a w międzyczasie ten zmienił taryfę opłat i prowizji i zaczął pobierać opłatę za kartę do rachunku. Opłat uzbierało się na ponad 100 zł, a ja o tym fakcie dowiedziałem się za pośrednictwem … wezwania do zapłaty.

To nieprzyjemne doświadczenie już na zawsze wbiło mi do głowy nawyk dokładnego zamykania wszelkich otwieranych kont bankowych. To dlatego, zawsze w kółko powtarzam to, jak ważne jest zamykanie wszelkich nieużywanych kont bankowych, jak i uzyskiwanie potwierdzenia ich zamknięcia.

Jak wytropić zapomniane konta bankowe?

Do niedawna nie było to wcale takie łatwe. Trzeba było skontaktować się bezpośrednio z konkretnym bankiem i zapytać, czy przypadkiem nie posiadamy w nim rachunku. Proste prawda? Zwłaszcza gdy mówimy o zapomnianym koncie 🙂

Centralna informacja o rachunkach - sposób na zapomniane konta bankowe

Od początku lipca wystartowała jednak Centralna Informacja o rachunkach Uśpionych, powołana do życia przez Związek Banków Polskich. W zamyśle, miała pomagać bliskim zmarłych osób w poszukiwaniu majątku pozostawionego na rachunkach bankowych. Twórcy dodali jednak  również możliwość sprawdzenia czy na nasze dane osobowe nie został przypadkiem otwarty jakiś rachunek bankowy.

Chyba już wiecie jak można wykorzystać tę funkcję w poszukiwaniu zapomnianych kont bankowych 🙂 Wystarczy wybrać się do jakiegokolwiek banku w Polsce (nawet jeśli nie mamy tam konta) i złożyć stosowną dyspozycję. Bank ma obowiązek ją przyjąć i w terminie 3 dni roboczych przedstawić nam raport z listą banków, w którym posiadamy jakiekolwiek konta.

Gdzie opłaca się zapytać o zapomniane konta bankowe?

Jak wiecie banki to pazerne i chytr…. ekhm to znaczy, banki to firmy więc muszą zarabiać 🙂 (jak powiedział kiedyś jeden z prezesów), dlatego jak tylko wprowadzono możliwość wygenerowania raportu z Centralnej Informacji o rachunkach uśpionych to banki wprowadziły opłaty za jego wygenerowanie.

Na szczęście są dwa banki, które nie zamierzają pobierać opłaty za skorzystanie z raportu. Należą im się za to brawa, bo bank, który rezygnuje z dojenia klientów to skarb.

 

Gdzie opłaca się zapytać o zapomniane konta bankowe

Nasze kroki w celu sprawdzenia, czy nie mamy żadnych zapominanych kont bankowych powinniśmy skierować do BZ WBK lub Deutsche Banku. Zapytanie za ich pośrednictwem nie będzie nas nic kosztować.

A co gdy już dostaniemy raport?

Jeśli po jego lekturze okażę się, że posiadamy jakieś zapomniane konta bankowe to należy jak najszybciej skontaktować się z danym bankiem i zamknąć je. W tym może być pomocna moja instrukcja – jak zamknąć konto w banku.

Instrukcja zawiera szczegółowy opis procedury zamykania konta w większości polskich banków. Opisuje w niej również jak skutecznie zamknąć rachunek bankowy, unikać pułapek zastawionych przez bankowców i uzyskać potwierdzenie zamknięcia konta (nawet, gdy bank go nie wystawia).

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!