Alior Bank to jeden z niewielu banków w Polsce, który w mistrzowski sposób opanował sztukę dokręcania śruby klientom. Swego czasu oferował całkiem przyzwoite zwroty za płatności kartami, które cieszyły się dużą popularnością wśród klientów. Po zebraniu odpowiedniej grupy klientów (3 mln na rok 2015) zaczął systematycznie podnosić opłaty za podstawowe usługi.

Jak zamknąć konto w Alior Bank

Aktualizacja 12.07.2017 

Alior zmienił opłaty dla posiadaczy Konta Internetowego i Rozsądnego.

5 zł – za wypłatę z bankomatu kwoty mniejszej niż 100 zł (wcześniej było to darmowe)

3 zł – za przelew ekspresowy (wcześniej było 1 zł)

Właściciele konta Internetowego zapłacą dodatkowo 9 zł za wpłatę w oddziale (wcześniej było to bezpłatne). Oprócz tego zwiększono im warunek uniknięcia opłaty za kartę płatniczą (6 zł). Wcześniej wystarczyło wydać kartą 100 zł, teraz trzeba wydać 300 zł.

Aktualizacja 08.11.2016

Zobacz wcześniejsze zmiany w Alior Banku

 

Gdy Alior Bank wkraczał na Polski rynek, swoją ofertą zdobył przychylność wielu klientów. Moneyback związany z zakupami spożywczymi, bezpłatne rachunki osobiste i ciekawe oprocentowanie depozytów były głównymi wabikami banku. Oprócz tego dostępna tez była jego internetowa wersja — Alior Sync (jeszcze bardziej bezpłatny i z jeszcze większymi moneybackami).

Tutaj stare dobre czasy 😉

Prezes Aliora — Wojciech Sobieraj (oprócz najlepszej mimiki wśród prezesów polskich banków) miał też dość nowoczesny pogląd na usługi finansowe. Już w okolicach 2014 roku otwarcie mówił o tym, że produkty bankowe za 0 zł należą się jedynie klientom, którzy wybierają Alior bank jako pierwszy bank (trzymają w nim oszczędności, przelewają wynagrodzenie itp.) A reszta? A reszta ma bulić.

Wiele masowo otwieranych rachunków stała się płatna, zniknęły moneybacki i inne przyjemne dodatki, ale Alior Bank na tyle mistrzowsko opanował sztukę dokręcania śruby, że nie stracił zbyt dużej ilości klientów.

Moje poglądy drastycznie różnią się z tymi, które wyznaje pan Sobieraj. Dla mnie bank powinien zarabiać na obracaniu pieniędzmi, a nie na opłatach za rachunki czy karty. Dlatego podrzucam instrukcję zamknięcia konta;)

Jak zamknąć konto w Alior Banku?

Alior Bank udostępnia trzy formy wypowiedzenia umowy. Możemy to zrobić:

 • Internetowo ( w zakładce Wiadomości/Wypowiedzenie umowy rachunku)
 • Korespondencyjnie
 • W oddziale (Lista dostępna tutaj)

Pierwsza ścieżka jest najwygodniejsza i to ją rekomenduję. Wystarczy napisać do banku wiaodmość, z rozwijanej listy tematów musimy wybrać Zamknięcie konta osobistego/konta oszczędnościowego.

Alior Bank - wypowiedzenie umowy w serwisie

W wiadomości trzeba podać:

 1. Numer rachunku który chcemy zamknąć
 2. Informacje o trybie wypowiedzenia (standardowy czy natychmiastowy)
 3. Informacje o tym na jaki numer konta mają zostać przelane środki z zamykanego konta
 4. Informacje czy zamykamy sam rachunek, czy wypowiadamy też umowę ramową (całą umowę)

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z opcji korespondencyjnej to musimy wysłać wypowiedzenie umowy na następujący adres:

Alior Bank S.A.

ul. Postępu 18 B 

02-676 Warszawa

Możemy napisać pismo odręcznie, bądź skorzystać z gotowego formularza, który udostępnia Alior Bank (Do pobrania tutaj) Ważne jest, aby na dokumencie podpisać się zgodnie z wzorem podpisu, który posiada bank. Jeśli konto otwieraliśmy przez internet i nic nie załatwialiśmy w oddziale to bank może nie posiadać wzoru Naszego podpisu. Może to spowodować odrzucenie pisemnego wypowiedzenia.

Trzecia ścieżka wymaga odwiedzenia jednego z oddziałów banku, które na szczęście zlokalizowane są praktycznie w każdym większym mieście. Na wyprawę do purpurowo-zlotej placówki trzeba zabrać dowód osobisty.

Dostępne tryby wypowiedzenia 

Standardowo stosowany jest 30 dniowy okres wypowiedzenia, ale w sytuacji, gdy bank szykuje zmiany w opłatach i regulaminach można skorzystać z wypowiedzenia w trybie natychmiastowym lub wyrazić sprzeciw na zmiany, co skutkuje automatycznym zamknięciem konta w dniu wejścia w życie zmian. Zgodnie z art 23, pkt 4 i 5:

4.Posiadacz ma prawo, przed datą proponowanego wejścia w życie zmian, wypowiedzieć umowę Rachunku płatniczego ze skutkiem natychmiastowym bez ponoszenia opłat związanych z wypowiedzeniem Umowy lub opłat wynikających z proponowanych zmian.

5. W przypadku gdy Posiadacz zgłosi sprzeciw zgodnie z ust. 3, ale nie dokona wypowiedzenia UmowyRachunku płatniczego, Umowa wygasa z dniem poprzedzającym dzień wejścia w życie proponowanych zmian, bez ponoszenia opłat związanych ze zgłoszonym sprzeciwem lub opłat wynikających z proponowanych zmian.

Chcesz mieć informację o planowanych zmianach w taryfach opłat i prowizji Alior Banku? Skorzystaj z alertów dotyczących zmian TOiP w bankach.

Zmiany w regulaminie 17 stycznia 2017r

W związku z planowanymi zmianami mamy możliwość wypowiedzenia umowy w tryvie natychmiastowym, bez okresu wypowiedzenia. Wystarczy zamykając konto powołać się na zmiany.

Najprościej pozbyć się rachunku poprzez wysłanie wiadomości w serwisie transakcyjnym.

Możemy skorzystać z gotowca, który dla was przygotowałem:

Witam serdecznie,

Proszę o wypowiedzenie umowy rachunku o numerze <tu numer konta> bez zachowania okresu wypowiedzenia, w związku z planowanymi na 17.01.2017 r. zmianami w regulaminach banku. Środki zgromadzone na rachunku w dniu zamknięcia proszę przelać na wskazany rachunek <numer konta>

Razem z kontem chcę rownież zrezygnować z wszelkich dodatkowych usług, w tym z dostępu do serwisu transakcyjnego. Proszę również o zaprzestanie przetwarzania moich danych osobowych w celach marketingowych

Jak zastrzec kartę w Alior Banku?

Zgodnie z regulaminem Alior Banku, art.5 pkt 7

 1. Wypowiedzenie umowy rachunku oszczędnościowo- rozliczeniowego jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o karty płatnicze wydane do tego rachunku oraz umowy o limit odnawialny w rachunku.

Oznacza to że teoretycznie nie musimy zastrzegać kart, bo bank zrobi to automatycznie na koniec okresu wypowiedzenia. Warto jednak pamiętać, że w ofercie Alior Banku nie ma karty, która jest bezwarunkowo bezpłatna. Jeśli więc nie będziemy z niej korzystać to bank naliczy nam opłaty. Właśnie dlatego lepiej wcześniej samodzielnie zrezygnować z karty.

I prezes Sobieraj będzie szczęśliwy.

A tego przecież nie chcemy 😉

Zastrzec kartę w Alior Banku możemy na kilka sposobów:

 • W serwisie w zakładce Kredyty i karty/Karty/Zastrzeżenie karty 
  Alior Bank zastrzeganie karty
 • W oddziale banku
 • Telefonicznie pod numerem:  19 502 lub 12 370 7000

Po zastrzeżeniu karty nie musimy jej zwracać Alior Bankowi, wystarczy ją przeciąć, a następnie wyrzucić.

Zgoda marketingowa dla Alior Bank 

Na sam koniec warto również odwołać wszelkie zgody marketingowe, jeśli takowe wyrażaliśmy, tak żeby bank nie mógł atakować nas niechcianymi reklamami.  Możemy to zrobić:

 • Telefonicznie
 • Mailowo (na adres: [email protected]) wystarczy że podamy w mailu Nasz nr pesel i poprosimy o zaprzestanie przetwarzanie danych
 • W oddziale

A co po zamknięciu konta w Alior Banku? Alternatywy można poszukać w moim materiale o najlepszych kontach bankowych 🙂

A co po zamknięciu konta w Alior Banku? Alternatywy można poszukać w moim materiale o najlepszych kontach bankowych 🙂

 

[FM_form id=”4″]

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!