Idea Bank to jeden z najlepszych banków dla przedsiębiorców. Należy do grupy Leszka Czarneckiego i znany jest z całkiem niezłej oferty depozytowej i elastycznego podejścia do finansowania firm. Pomimo wielu nagród i bezwarunkowo bezpłatnego rachunku warto wiedzieć jak rozprawić się z kontem w Idea Banku.

Jak zamknąć konto w Idea Banku

Aktualizacja 12.11.2016

Bardzo dobra wiadomość! Konto w Idea Banku można zamknąć w trybie natychmiastowym do 17 stycznia 2017 r!

Jest to spowodowane zmianami w regulaminach, które zapowiedział bank. Na szczęście nie pojawiają się żadne nowe opłaty.

Niżej piszę o tym jak zamknąć konto w Idea Banku w trybie natychmiastowym

 

 

Krótka historia Idea Banku 

Idea Bank powstał w 1991 roku jako Opel Bank SA. Następnie został przemianowany na GMAC Bank Polska, by wreszcie w 2010 roku stać się Idea Bankiem. Od początku istnienia Idea Bank skupiał się przede wszystkim na obsłudze przedsiębiorców, a w szczególności osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i nieduże firmy.

I choć bank należy do stajni Leszka Czarneckiego, to nie czuć w nim „Getinowego” klimatu. Sam posiadam w Idea Banku konto firmowe (ze względu na świetną promocję ze zwrotami). Posiadałem w nim również kilka lokat z serii Happy oraz konto osobiste, które ze względu na nieużywanie zostało przeze mnie zamknięte.
Idea Bank oferuje również bardzo niestandardowe usługi jak np. Mobilny wpłatomat czy bezpłatną przestrzeń biurową dla klientów zwaną Idea Hub

Nie chcę, żebyście odnieśli wrażenie, że to jakaś kryptoreklama 😉 W końcu zebraliśmy się tutaj, by uciec z pokładu Idea Banku. Zatem do dzieła!

Jak zastrzec kartę w Idea Banku?

I tu miła niespodzianka. Idea Bank jest jednym z czterech banków, które nie pobierają opłat za kartę, nawet jeśli klienci z nich nie korzystają (3 pozostałe to VW Bank, Bank Smart i Orange Finanse). W związku z tym nie ma konieczności zastrzegania karty przed złożeniem dyspozycji wypowiedzenia umowy 🙂

Jeśli jednak bardzo chcemy, to kartę można zastrzec za pomocą serwisu transakcyjnego banku:

Wystarczy wejść w zakładkę Karty i wybrać kartę, którą chcemy zastrzec.

idea Bank jam zastrzec kartę?

Z karty można również zrezygnować podczas kontaktu z infolinią lub wirtualnym oddziałem.

Jak zamknąć konto w Idea Bank?

Niby bank taki super, a pozwala zamknąć konto tylko pisemnie. Naprawdę spora gafa! Do wyboru mamy więc albo udanie się do oddziały, albo wysłanie pisma listem.

Idea Bank nie posiada własnego wzoru wypowiedzenia umowy, więc możemy napisać wypowiedzenie odręcznie, albo skorzystać z Uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy. Jeśli wybierzemy ścieżkę w oddziale, to tutaj możemy sprawdzić, gdzie znajduje się najbliższy — lista oddziałów Idea Banku

Sam zamykałem rachunek w oddziale i … stanowczo odradzam.

Spędziłem ponad 40 minut, czekając na pracownika, który non stop wychodził drukować i kserować dokumenty. Podpisałem również masę zupełnie zbędnych świstków.

Jeśli więc szanujecie wasz czas to lepiej wysłać wypowiedzenie pocztą. Możemy to zrobić, korzystając z oficjalnego adresu Idea Banku:

Idea Bank SA

ul. Przyokopowa 33

01-208 Warszawa

W wypowiedzeniu musimy podać dane, które pozwolą na identyfikację oraz poprosić o rezygnację z dostępu do obsługi internetowej. Bank sam z siebie jej nie zamknie, co oznacza, że nawet nie mając żadnych produktów, dalej będziemy mogli zalogować się w systemie. Na szczęście z samej obsługi internetowej możemy zrezygnować telefonicznie.

Konto zostanie zamknięte z zachowaniem standardowego, 30-dniowego okresu wypowiedzenia. Na koncie nie musimy zostawiać żadnych drobnych, bo Idea Bank informuje klienta o zamknięciu konta za pomocą listu. Nie ukrywam, że ma za to ode mnie wielki plus.

Jak zamknąć konto w Idea Banku w trybie natychmiastowym – aktualizacja 12.11.2016

Idea Bank na 17 stycznia 2017 zapowiedział zmiany w regulaminach i taryfie opłat i prowizji. Choć zmiany nie pogarszają oferty, to są pretekstem do wypowiedzenia umowy, bez zachowania standardowego 30 dniowego okresu wypowiedzenia.

Jak skorzystać z tej furtki do natychmiastowego zamknięcia konta? Wystarczy powołać się na wprowadzane zmiany podczas składania dyspozycji wypowiedzenia umowy.

Przygotowałem odpowiednią formułkę:

Witam serdecznie

Proszę o wypowiedzenie umowy rachunku o nr …………………………. w trybie natychmiastowym, w związku z planowanymi zmianami w regulaminach, które wchodzą w życie 17.01.2017. Środki stanowiące saldo konta w chwili zamknięcia proszę przelać na następujący numer rachunku ……………………….. . Proszę o zaprzestanie przetwarzania moich danych osobowych po zamknięciu rachunku

Pozdrawiam

Wystarczy umieścić ją w wypowiedzeniu i zanieść do oddziału lub wysłać do banku pocztą. Pismo musi dotrzeć do idea Banku najpóźniej do 17.01.2017 (Jeśli wysyłamy pismo pocztą liczy się data stempla pocztowego)

A zgody marketingowe?

Chłopaki Leszka Czarneckiego są znani z tego, że jak się uprą, to będą dzwonić, aż do rozładowania baterii w telefonie. Warto więc zrezygnować również ze zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych (o ile takową wyraziliśmy). W uniwersalnym wzorze wypowiedzenia umowy jest już zapisane odwołanie takiej zgody.

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!