ING Bank Śląski powstał w 1988 roku. Podobnie jak Bank BPH został wyodrębniony z Narodowego Banku Polskiego. Bank bardzo szybko został kupiony przez Holenderską grupę kapitałową ING, a od 2001 starą nazwę (Bank Śląski) zmieniono na ING Bank Śląski. Przez długi czas ING przyciągał klientów bardzo konkurencyjną ofertą. Ostatnio jednak uległa ona znacznemu pogorszeniu. Warto więc wiedzieć jak zrezygnować z konta.

Jak zamknąć konto w ING Bank Śląski

Aktualizacja 08.12.2016

ING dwa dni temu ogłosił wprowadzenie nowej Tabeli Opłat i Prowizji. Zacznie ona obowiązywać 01.03.2017 r.

Główne zmiany:

  •  Zmniejszenie prowizji za wypłaty z bankomatów za granicą z 6% do 3%
  •  Zwolnienie z opłaty za kartę dla klientów do 18 roku życia
  •  Wprowadzenie opłaty 1,50 zł za sprawdzenie salda w zagranicznych bankomatach
  •  Wprowadzenie płatnych przelewów w oddziale dla posiadaczy konta z Lwem Komfort (1 za 0 zł, każdy kolejny 9 zł)
  •  Wprowadzenie opłaty za wpłaty na konta walutowe (pierwsza wpłata 0 zł, każda kolejna 9 zł)

Z jednej strony bank redukuje część opłat, z drugiej strony wprowadza nowe. Suma summarum oferta zostaje więc taka sama. Jest to okazja do zamknięcia konta bez okresu wypowiedzenia, w tak zwanym trybie natychmiastowym. W każdym innym banku jest to okazja do radości, w przypadku ING dużo to nie zmienia, bo konto zamykamy tam zawsze natychmiastowo, więcej w dalszej części!

 

Najbardziej popularnym rachunkiem w ING jest konto z Lwem Direct. Rachunek jest prowadzony bezwarunkowo bezpłatnie, a po wydaniu kartą 300 zł nie zapłacimy za nią opłaty (7 zł/mc). Do końca stycznia 2016 w zamian za to otrzymywaliśmy dostęp do wszystkich bankomatów w Polsce za darmo. Niestety bank zmienił taryfę opłat i prowizji i teraz bezpłatne są jedynie bankomaty ING i Planet Cash. Wszędzie indziej za wypłatę zapłacimy 2,50 zł.

Sam jestem klientem ING od 2011 roku, było to drugie konto, które otworzyłem w życiu (pierwsze było w nieistniejącym już Multibanku). Pamiętam jeszcze, jak karta do konta Direct była bezpłatna, po wykonaniu transakcji na 200, a nie 300 zł. Zmiany wprowadzane przez bank spowodowały, że obecnie praktycznie nie korzystam z jego usług. Mam tam jedynie zapasową kartę kredytową, którą planuje przenieść do Citibanku (bo mają bezpłatną kartę City Simplicity).

Konto utrzymałem tak długo, głównie z sentymentu, ale czas najwyższy odciąć pępowinę, dlatego zrobiłem Research, po to, by poznać możliwe ścieżki na rezygnację z konta.

Jak zastrzec kartę w ING Banku Śląskim?

Przed zamknięciem konta najlepiej rozprawić się z kartą do niego. Możemy to zrobić za pomocą serwisu transakcyjnego. Pokaże jak zrobić to w jego nowej wersji (której trochę nie lubię).

Zrzut ekranu 2016-08-11 o 20.40.40

Wystarczy wejść w zakładkę Moje Finanse, następnie w opcję Karty i wybrać kartę do konta (ja pokazuję kartę kredytową, bo tylko taką jeszcze posiadam w ING). Następnie trzeba wybrać opcję zastrzeżenia karty.

Kartę warto zastrzec ze względu na stałą miesięczną opłatę.

Jak zamknąć konto w ING Banku Śląskim

I tutaj przykra niespodzianka.

ING Bank Śląski pozwala na zamknięcie konta jedynie w oddziale. Tak się składa, że oddział, który miałem ok. 1 km od domu zlikwidowano jakieś 3 lata temu, więc perspektywa udawania się do centrum miasta jest dla mnie mocno odpychająca.

Pogrzebałem i okazało się, że można również wysłać wypowiedzenie drogą korespondencyjną, ale bank wymaga poświadczenia… notariusza!

Taka przesadna „troska” o bezpieczeństwo to zwykłe rzucanie kłód pod nogi klientom. Taką samą taktykę stosuje również BZ WBK. Co mają powiedzieć klienci, którzy do oddziały mają np. 40 km?

Niestety nie mam żadnego znajomego notariusza, który mógłby poświadczyć takie pismo, nie kosząc przy tym kilkuset złotych, więc w mojej sytuacji pozostaje udanie się do oddziału.

Lista oddziałów dostępna tutaj

Zgodnie z informacjami od pracowników wystarczy dowód osobisty. Przed udaniem się do oddziału najlepiej wypłacić wszystkie środki z konta, ponieważ (i tutaj duża niespodzianka) w ING nie ma okresu wypowiedzenia! Konto zamykają od ręki :), ale jeśli będą na nim jakieś środki, to za ich wypłacenie w kasie ING Bank Ślaski potrąca 9 zł!

Jeśli nie mamy możliwości przelania ich wcześniej, to można skorzystać z pewnego myku, który jeszcze jako aktywny klient ING często stosowałem. Jeśli mamy oprócz ROR-u również konto oszczędnościowe, to możemy poprosić w oddziale o przelanie środków na to konto. Wypłacenie pieniędzy z konta oszczędnościowego jest bezpłatne raz w miesiącu : ) Idealny sposób na uniknięcie dodatkowej prowizji.

W najbliższym czasie przetestuje na sobie działanie tego procesu – życzcie mi szczęścia :).

 

 

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!