Inteligo powstało pod koniec 2000 roku jako projekt jednego z kultowych przedstawicieli branży finansowo-ubezpieczeniowej — Andrzeja Klesyka. Zakładał stworzenie internetowego banku bez oddziałów i rozbudowanej infrastruktury. Pomysł spodoba się tak bardzo, że PKO BP postawiło go przejąć, importując część swoich rachunków na platformę Inteligo. Obecnie, choć rachunek pozostał nadal bezwarunkowo bezpłatny, to pojawiła się opłata za kartę (do uniknięcia). W toku ostatnich podwyżek bankowych warto na wszelki wypadek wiedzieć jak zamknąć konto Inteligo.

Jak zamknąć konto Inteligo

Sam byłem przez długi czas klientem Inteligo i współpracę z bankiem pamiętam jako udaną. 99% czynności wykonywałem w pełni samodzielnie, a gdy pojawiały się problemy pracownicy infolinii zawsze pomagali mi je sprawnie rozwiązać.

Opłaty w Inteligo 

Konto osobiste od samego początku było i pozostało bezwarunkowo bezpłatne. Inteligo było jednym z 3 banków, które wprowadziły na Polski rynek model internetowej obsługi, z pominięciem sieci oddziałów (dwa pozostałe to VW Bank oraz mBank), bezwarunkowo bezpłatną kartą i dostępem do bankomatów. Z tej trójki jedynie VW Bank pozostał wierny pierwotnym ideom i nadal nie pobiera opłaty za kartę.

mBank wprowadził opłaty pod koniec 2008 roku, Inteligo na początku 2011. Warunek do uniknięcia opłaty w Inteligo jest dość prosty, wystarczy wykonać transakcje bezgotówkowe na kwotę przynajmniej 100 zł. Inaczej bank pobierze opłatę w wysokości 4 zł.

Jak zastrzec kartę w Inteligo?

Z tego powodu, przed zamknięciem konta warto unicestwić kartę płatniczą. Na szczęście możemy to zrobić korzystając z serwisu transakcyjnego banku. Warto zrobić to w miesiącu, w którym spełnimy warunki nie pobrania opłaty, bo inaczej bank naliczy nam opłatę za dni kiedy karta była aktywna (opłata będzie proporcjonalna do liczby tych dni).

Zastrzec kartę możemy w zakładce Karty. Po wybraniu karty trzeba kliknąć opcję zastrzeż.

Jak zamknąć konto w Inteligo

Po zastrzeżeniu karty możemy wziąć się za likwidację konta

Jak zamknąć konto Inteligo?

Zdawać by się mogło, że jeden z prekursorów bankowości internetowej powinien udostępniać opcję zamknięcia konta przez internet. Niestety, pozostaje jedynie stara dobra droga korespondencyjna 🙁

Bank stosuje swój własny formularz wypowiedzenia umowy, który możemy pobrać tutaj. Po jego wypełnieniu konieczne będzie wysłanie go na oficjalny adres banku:

INTELIGO PKO BP SA

 ul. Migdałowa 4

 02-796 Warszawa.

W teorii istnieje możliwość wysłania skanu wypowiedzenia mailem, na adres [email protected] Niestety, ze względu na bezpieczeństwo danych i konieczność potwierdzenia naszej tożsamości, konieczne jest poświadczenie takiego wypowiedzenia za pomocą bezpiecznego podpisu kwalifikowanego. Koszt stworzenia sobie takiego elektronicznego podpisu to kilkaset złotych, dlatego w Polsce korzysta z niego tylko kilkanaście tysięcy osób 😉

W takiej sytuacji zdecydowanie korzystniej jest wysłać wypowiedzenie tradycyjną pocztą.

Oczywiście musimy podpisać się zgodnie z wzorem podpisu, którym dysponuje bank. To właśnie Inteligo uświadomiło mnie że istnieje coś takiego jak wzór podpisu. Kiedy zamykałem konto kilka lat temu (w sumie Inteligo było pierwszym kontem bankowym, które zamykałem 🙂 ) zupełnie nie pamiętałem jak podpisałem się na umowie o konto, która gdzieś mi zaginęła.

Po wysłaniu formularza dostałem odpowiedź że wzór podpisu jest niezgodny i w związku z tym wypowiedzenie zostało anulowane. Udało mi się odgrzebać umowę o konto, wysłałem kolejne wypowiedzenie, tym razem wręcz kopiując wzór podpisu i …. wypowiedzenie zostało odrzucone bo podobno …. bank nie miał mojego wzoru podpisu 🙂

Fajny cyrk, prawda? Musiałem udać się do placówki PKO BP i WYJĄTKOWO mogłem zostawić wzór podpisu. To faux pas trochę zepsuło moje dobre zdanie o Inteligo, ale koniec końców konto zamknąłem, więc to już nie mój problem 🙂

 

A Wy? Mieliście jakieś przygody związane z zamykaniem konta w Inteligo? Jeśli tak to koniecznie opiszcie je w komentarzach 😉

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!