mBank to pierwszy w Polsce bank internetowy. Powstał w 1986, wtedy jeszcze jako BRE Bank (Bank Rozwoju Eksportu). Za jego powstaniem stoi człowiek-legenda Polskiej bankowości – Sławomir Lachowski (twórca m.in. Banku Smart). Od samego początku oferta banku była prosta i darmowa. Jak to jednak w życiu, nic co dobre nie trwa wiecznie. mBank zaczął systematycznie podnosić opłaty, dlatego warto wiedzieć jak opuścić jego pokład.

Jak zamknąć konto w mBanku

Aktualizacja 21.07.2017 r.

mBank zapowiedział niedawno zmianę cennika. Nowy ma wejść w życie 21 września 2017 r. Co zawiera?

Generalnie mBank robi porządki. Upraszcza zawiłe zapisy w taryfie opłat i prowizji. Zmiany nie wiążą się z jakąkolwiek podwyżką 😉

Ale nawet jeśli nic nie drożeje, to i tak mamy możliwość zamknięcia konta bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Konto będziemy mogli zamknąć nie czekając maksymalnie do 21 września 2017 r.

Zobacz wcześniejsze zmiany w mBanku

Na chwilę obecną najbardziej popularnym rachunkiem w ofercie mBanku jest eKonto. Ja też przez bardzo długi okres korzystałem właśnie z tego typu rachunku (kiedyś był tylko ten). Idea była taka żeby mBank był lekkim internetowym bankiem z ofertą „wszystko za free”. No i było tak gdzieś do 2008 roku. Wtedy pierwszy raz pojawiła się opłata za kartę, ograniczono dostęp do bankomatów itp. Potem opłaty systematycznie rosły.

Obecnie prowadzenie rachunku jest dalej bezwarunkowo bezpłatne. Karta kosztuje 6 zł miesięcznie, chyba że wykonamy nią zakupy na kwotę 300 zł miesięcznie. A do dyspozycji mamy bezpłatne bankomaty Euronetu, BZ WBK oraz Planet Cash.

No przyznacie chyba sami, że oferta nie powala 🙂 Są w Polsce banki, które ROR, kartę i darmowe bankomaty dają bez żadnych warunków. Jak więc ewakuować się z mBanku?

Co przed zamknięciem konta?

Na sam początek warto rozprawić się z kartą płatniczą. Nieużywana generuje opłaty, dlatego najlepiej od razu ją zastrzec. Najprościej jest zrobić to za pomocą bankowości internetowej. Wystarczy wejść do zakładki Moje Finanse/Karty, kliknąć na wizerunek karty

Jak zastrzec kartę mBank

i wybrać opcję „Zastrzeż kartę”.

Zastrzeganie karty mBank

Alternatywnie kartę można zamknąć kontaktując się z Ekspertem Online lub mLinią (pod numerem 801 300 800). Karty nie trzeba nigdzie odsyłać, wystarczy ją zniszczyć.

Jak zamknąć konto w mBanku?

Od razu dobra wiadomość – wypowiedzenie możemy złożyć przez internet – jak to w internetowym banku 🙂 (tak naprawdę udostępnili tą opcję dopiero w 2014 roku). Do dyspozycji mamy jeszcze kilka innych opcji:

No ale jeśli mamy do dyspozycji tak wygodną formę jak złożenie dyspozycji przez internet to grzechem byłoby nie skorzystać 🙂 Przeklinanie dyspozycji zajmuje jakieś 2 minuty, ale w formularzu pojawia się pytanie o okres wypowiedzenia. Standardowy okres wynosi 30 dni, ale mBank udostępnia też tryb skrócony i natychmiastowy. No comprendo?

Już tłumaczę, tryb skrócony jest dostępny w sytuacji, gdy nie została wydana karta do konta, klient nigdy nie miał zobowiązań kredytowych , a złożone dyspozycji nie spowodują powstania zobowiązań wobec banku. Jeśli spełniamy warunki to konto zostanie zamknięte z zachowaniem 14 dniowego okresu wypowiedzenia. A tryb natychmiastowy? Konto zamykanie jest od razu. Brzmi fajnie? Ale można z niego skorzystać tylko w sytuacji, gdy bank zapowiedział zmianę taryfy i prowizji.

W przypadku mBanku nie jest to żaden problem. Nie ma tygodnia, żeby nie była publikowana jakaś zmiana, jakiegoś tam regulaminu. Przeczytanie jednego takiego komunikatu o zmianach zazwyczaj zajmuje tak z 30 minut, ale spokojnie, nie musimy powoływać się na szczegóły zmian, jedynie na same zmiany.

Wysyłamy więc wniosek z wypowiedzeniem. Zanim jednak go potwierdzimy dobrze jest opróżnić konto z pieniędzy. Co prawda mBank nie pobiera żadnej opłaty ani za zamknięcie konta, ani za przelanie środków na wskazany rachunek, ale lepiej samodzielnie pozbyć się środków. Na koncie można zostawić kilka złotych, bo mBank nie wysyła potwierdzenia wypowiedzenia umowy. Środki, które wpłyną na wskazany przez Nas rachunek będą dowodem na to że konto zostało zamknięte.

Żeby złożyć dyspozycję należy wejść w zakładkę Pasaż/Market/Usługi

Zamknięcie konta przez internet - mBank

Następnie trzeba zjechać w dół i wybrać opcję wypowiedzenia umowy

Wypowiedzenie umowy konta przez internet

Następnie konieczne jest wybranie okresu wypowiedzenia

Zamknięcie konta przez internet mBank

Oraz podanie numeru rachunku do przelania środków pozostałych na koncie

Zamknięcie konta przez internet mBank

Zamknięcie konta w trybie natychmiastowym do 21 września 2017 r.

Ze względu na zapowiadane zmiany taryfy opłat i prowizji możemy do 21 września 2017 r włącznie zamknąć konto bez okresu wypowiedzenia. Wystarczy powołać się na wprowadzane zmiany podczas składania dyspozycji wypowiedzenia umowy. Najprościej zamknąć konto przez internet. Procedura wygląda tak samo jak powyższa, tylko, że na etapie wybrania trybu wypowiedzenia musimy zaznaczyć tryb natychmiastowy:

zrzut-ekranu-2016-12-03-o-12-03-05

Po złożeniu dyspozycji konto zostanie zamknięte w najszybszym możliwym terminie (zazwyczaj kilka dni). Warto więc przed jej złożeniem wypłacić wszystkie środki i zastrzec kartę płatniczą.

Wysyłka dyspozycji pocztą 

Jeśli ktoś chce skorzystać z tej opcji, to wypowiedzenie można napisać odręcznie lub skorzystać z uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy. Jeśli będziemy pisali je samodzielnie, to wystarczy podać dane osobowe, adres i wskazać rachunek na który środki mają zostać przelane. No i oczywiście podpis. Ten musi być zgodny z wzorem podpisu, bo inaczej z zamknięcia konta nici.

Jeśli konto otwieraliśmy za pomocą przelewu z innego banku, to może zdarzyć się tak, ża bank nie dysponuje naszym wzorem podpisu. W takiej sytuacji wypowiedzenie wysłane drogą listowną może zostać odrzucone.

A zgody marketingowe?

Zgody marketingowe również można zlikwidować przez internet! Hurra, wszystko da się załatwić w pełni online. Wystarczy wejść w ustawienia i wybrać zakładkę zgody.

Zmiana zgód marketingowych mBank

A nie. Chwila, przez internet można zrezygnować jedynie z marketingu spółek wchodzących w skład grupy mBanku oraz AXA. Czyli niby fajnie, ale nie do końca, bo główna zgoda – ta udzielona mBankowi dalej funkcjonuje – a to oznacza że szaleni telemarketerzy, dalej będą atakować nasz numer telefonu z zaciekłością rebeliantów atakujących Gwiazdę Śmierci.

No to co trzeba zrobić żeby pozbyć się tej finalnej zgody? Zadzwonić na mLinię lub do Eksperta Online! Jak to w internetowym banku 🙂

A co zamiast rezygnacji z mBanku?

Trochę folguje swoim żalom i narzekam na niektóre mankamenty (WIELKIE i niewielkie), ale konto (najpierw w Multi, a potem również w mBanku) mam już od kilku lat. Przez ten czas posiadałem (i zamykałem) rachunki w praktycznie wszystkich dużych polskich bankach. Poznałem różne smaczki, działanie innych systemów itd. i muszę powiedzieć jedno – mBank jest najlepszym bankiem pod względem funkcjonowania, realizacji dyspozycji czy szybkości. Ale to wszystko działa i urzeka do pierwszego problemu. Jeśli coś zaczyna działać nieprawidłowo to uzyskanie pomocy, załatwienie czegokolwiek czy wyjaśnienie sytuacji graniczy z cudem. I to jest chyba taka jednozdaniowa definicja mBanku

Nie chcę żebyście pomyśleli, że jakoś strasznie zawziąłem się na mBank, konto mam w nim po prostu najdłużej i najlepiej go poznałem.

Zamiast rezygnacji ze starego eKonta, możemy przekształcić rachunek w eKonto z taryfą Plus (sam zmieniłem swoje stare konto własnie na to) Co zyskamy? Bezpłatny rachunek, wszystkie bankomaty na świecie również za friko (aktualizacja 02.12.2016 – pod warunkiem, że będziemy wypłacali mniej niż 100 zł) i kartę, która będzie bezpłatna, gdy wykonamy nią przynajmniej 5 transakcji bezgotówkowych na dowolny koszt. Wygląda obiecująco? Dyspozycję możemy złożyć samodzielnie za pomocą serwisu transakcyjnego.

 

 

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!