PKO BP to jeden z najstarszych polskich banków. Powszechna Kasa Oszczędnościowa Bank Polski — bo tak brzmi pełna nazwa — prowadzi rachunki dla prawie 1/5 polaków! Niestety, jeśli szukać definicji marmuru w polskiej bankowości, to PKO jest nią w 100%. Są konta, przy których płaci się za … dostęp przez internet czy przelewy! Dlatego warto wiedzieć jak zamknąć konto w PKO.

Jak zamknąć konto w PKO BP

 

Jak to się zaczęło 

PKO BP powstał w 1919 roku jako Pocztowa Kasa Oszczędności. Wspierany przez II rzeczpospolitą dążył do utworzenia standardu polskiego Złotego, który został przez czas zaborów wyparty przez Markę Polską. Bank rozwijał się na tyle prężnie, że udało mu się przetrwać zarówno okupację niemiecką, jak i okres socjalizmu (gdzie został wcielony w Narodowy Bank Polski).

Zapewne wielu klientów z nostalgią wspomina książeczki oszczędnościowe czy mieszkaniowe, które prowadził dla milionów Polaków. Ja urodziłem się już w wolnej Polsce i PKO BP kojarzy mi się głównie z kolejkami, skostniałymi procedurami i wysokimi opłatami. Swego czasu PKO oferował 100 zł za otwarcie rachunku w ramach jednej z promocji i była to dla mnie okazja, żeby wczuć się w rolę klienta tego banku.

Na uwagę zasługuje jeszcze jedno — Zbigniew Jagiełło — prawdziwy dinozaur polskiej bankowości, który już prawie 8 lat pełni funkcję prezesa PKO BP. Jak na rynek bankowy jest to naprawdę szmat czasu. Za jego sterami skostniały marmurowy moloch zaczął uatrakcyjniać i unowocześniać ofertę (aplikacja IKO, konta dla młodych).

Jagiełło jest też warty wspomnienia ze względu na to, że odkąd siedzi za biurkiem prezesa skutecznie odrzuca narzucenie sobie politycznych wpływów — co w sytuacji kierowania instytucją zależną od Skarbu Państwa jest nie lada wyczynem.

Ostatnie zmiany w ofercie

W maju 2016 roku weszły w życie niezbyt korzystne zmiany w ofercie banku. Najbardziej ucierpieli klienci posiadający najbardziej wypasione i prestiżowe typy kont, ale oberwało się również posiadaczom kont walutowych czy studenckich. zasadniczo podwyżki, podwyżki i jeszcze raz podwyżki.

No dobra, dość nudzenia. Czas pożegnać PKO.

Jak zastrzec kartę w PKO?

Większość kart będąca w ofercie banku jest płatna (wiele nie ma nawet opcji uniknięcia opłaty), więc zanim złożymy dyspozycję wypowiedzenia umowy najlepiej zrezygnować z karty.

Możemy to zrobić za pomocą serwisu wchodząc w zakładkę karty, a następnie wybierając opcję unieważnij kartę. Z karty możemy również zrezygnować kontaktując się z infolinią banku pod numerem 81 535 65 65 lub 801 302 302
No i wszystko, tak? Otóż nie. PKO BP nie traktuje zastrzeżenia karty jako rezygnacji. Od razu wysyła nową kartę i nawet jeśli jej nie aktywujemy to pobiera za nią opłatę. Fajnie nie?

To jak w takim razie zrezygnować z karty? Konieczne jest wypowiedzenie umowy o kartę. Możemy je złożyć w oddziale banku lub wysłać na adres oddziału, który prowadzi dla nas rachunek.

Jak zamknąć konto w PKO BP?

Skoro w celu rezygnacji z karty konieczna jest wycieczka do oddziału, to zakładam, że nie oczekujecie fajerwerków w kwestii zamknięcia konta. I nie zawiedliście się! Jak marmur to marmur, konto można zamknąć jedynie drogą pisemną. PKO BP nie udostępnia cyfrowo wzoru wypowiedzenia umowy, więc możemy napisać wypowiedzenie samodzielnie, albo skorzystać z Uniwersalnego wzoru wypowiedzenia umowy.

Oczywiście konieczne jest podanie danych pozwalających na identyfikację oraz podpisanie się zgodnie ze wzorem podpisu. Inaczej o zamknięciu konta możemy pomarzyć.

Jeszcze jakieś niespodzianki? Tak, wypowiedzenia nie wysyłamy na główny adres korespondencyjny banku, ale do oddziału, który prowadzi dla nas konto. Jak zlokalizować ten oddział? Można skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie PKO.

Drugą opcją jest doniesienie wypowiedzenia do oddziału. Po odebraniu premii od PKO BP postanowiłem przetestować jak wygląda życie przeciętnego klienta banku i poszedłem zamknąć konto w oddziale. Spędziłem 47 minut (tak, włączyłem stoper) czekając w kolejce do okienka, a w nim następne kilkanaście minut składania dyspozycji zamknięcia rachunku. Dzięki temu mogłem dokładnie przejrzeć folder spam na mailu, przeczytać wszystkie propozycje artykułów od Google Now oraz wszystkie broszurki reklamowe, jakimi dysponowała placówka. Cudnie!

Standardowy okres wypowiedzenia trwa 30 dni, po których konto jest zamykane. Niestety bank nie potwierdza zamknięcia rachunku. Jak już pewnie wiecie, zawsze zachęcam do tego, żeby na zamykanym koncie zostawić kilka złotych, po to, by po jego zamknięciu dostać potwierdzenie w postaci powrotu pieniędzy. Tutaj tego nie polecam. PKO BP za zrealizowanie takiego przelewu pobiera opłatę w wysokości … 5,90 zł!!

No i to tyle. Proponuje małe zawody. Jeśli planujecie zamknięcie konta w PKO to wybierzcie się do oddziału i pochwalcie swoim czasem oczekiwania 🙂 Ja czekałem „tylko ” 47 minut. Ktoś pobije?

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!