T-mobile Usługi Bankowe (prawie tak fajna nazwa jak BGŻ BNP Paribas) to twór powstały na skutek mariażu Alior Banku i T-mobile. Bank wcześniej występował pod nazwą Alior Sync, a po ogłoszeniu strategicznej współpracy przywdział gustowne Magentowe barwy. Właśnie dość mocno pozmieniał swoją ofertę, więc warto wiedzieć jak zamknąć w nim konto

Jak zamknąć konto w T-mobile Usługi Bankowe

 

AKTUALIZACJA 23.02.2017 r.

T-mobile Usługi Bankowe właśnie ogłosił wprowadzenie nowej taryfy opłat i prowizji, która ma wejść w życie 01 maja 2017 r. Wśród zmian są aktualizacje regulaminów, obniżenie części opłat oraz … znaczne ograniczenie słynnego 5% moneybacku, którym mogli się cieszyć klienci.

Zmiany pozwalają na zamknięcie rachunku bez okresy wypowiedzenia do 30 kwietnia 2017 r. – więcej szczegółów o tym jak to zrobić poniżej.

Zmiany dotyczące programu moneyback niestety odbiją się bardzo mocno na niekorzyść klientów. Przede wszystkim bank ogranicza możliwość zgarniania zwrotu do jednego rachunku (wcześniej było tak, że jeśli posiadaliśmy dwa konta, to zwrot był przyznawany za oba).

Dodatkowo zwrot będziemy mogli zgarnąć tylko przez pierwsze 6 miesięcy od chwili otwarcia konta. Żeby potem zgarniać moneyback, konieczne jest posiadanie jakiegokolwiek produktu kredytowego w T-mobile Usługi Bankowe (kredyt gotówkowy, odnawialny lub karta kredytowa).

I co najgorsze — obecni klienci już od 1 maja będą musieli posiadać produkt kredytowy, żeby dalej dostawać moneyback.

Alior Sync był jednym z ciekawszych banków istniejących w Polsce. Bezwarunkowo bezpłatnie konto, karta i wysokie zwroty za internetowe zakupy. Swego czasu naprawdę sporo klientów wybrało internetową odnogę Alior Banku. Bank wykazywał się również dużą innowacją w podejściu do obsługi klienta. Jako pierwszy bank w Polsce (i jeden z pierwszych na świecie) wprowadził tzw. Wirtualny Oddział, czyli możliwość połączenia się z pracownikiem banku przy użyciu kamery i mikrofonu (à la Skype). Specjalnie ze względu na tę funkcjonalność założyłem w Alior Syncu konto (no dobra, zwrot 5% za zakupy internetowe też mnie przekonał).

Potem w Polsce nastała moda na połączenie banków z firmami telekomunikacyjnymi. mBank połączył się z Orange, tworząc Orange Finanse, Solorz-Żak połączył swojego Plusa ze swoim Invest Bankiem tworząc Plus Bank, a Alior zwarł szeregi z T-mobile, tworząc T-mobile Usługi Bankowe. I to był początek zmian na gorsze.

Zmiana na fuksję 

Szybko pojawiła się opłata za kartę (do uniknięcia pod warunkiem aktywnego korzystania) zniknął moneyback, słowem — niezbyt dobrze. Teraz T-mobile Usługi Bankowe wprowadza kolejną zmianę — znowu na gorsze.

Od 01.08.2016 wchodzą w życie zapowiedziane przez bank zmiany. Zwykłe konto osobiste zmienia się w konto Freemium. Dotychczas użytkownicy nie płacili za kartę pod warunkiem wydania nią 200 zł co miesiąc. Do dyspozycji mieli bezpłatne bankomaty na świecie, bezpłatne wpłaty we wpłatomatach i 10 bezpłatnych przelewów ekspresowych w miesiącu.

Teraz mogą o tym zapomnieć bo bank wprowadził szatańską zasadę trzech 6.

  1. Bezpłatne będą tylko 3 pierwsze wypłaty w bankomacie w Polsce – każda kolejna kosztuje 6 zł
  2. Bezpłatna będzie tylko pierwsza wpłata we wpłatomacie – każda kolejna kosztuje 6 zł
  3. Nie będzie żadnych bezpłatnych przelewów ekspresowych – każdy kosztuje 6 zł

To nie koniec zmian na gorsze, popularny moneyback zostanie ograniczony z 25 zł miesięcznie do 15 zł miesięcznie. Niezbyt ciekawie prawda?

Konto premium 

Obok konta Freemium powstanie też konto Premium. Użytkownicy dostaną bezwarunkowo bezpłatną kartę, wypłaty we wszystkich bankomatach na świecie, a także moneyback w wysokości 25 zł/mc i specjalne oferty telekomunikacyjne od T-mobile. Oferta wygląda nieźle, gdzie haczyk?

Haczyk, a właściwie hak czai się w opłacie za konto. Ta wynosi 18,90 zł miesięcznie! Bank nie będzie jej pobierał, gdy wydamy kartą 500 zł. Konto Premium może być alternatywą dla osób, które obecnie posiadają zwykłe konto osobiste. Ich rachunki zostaną zmienione na konto Freemium, ale będzie opcja przekształcenia konta w Premium. A co jeśli nie chcesz przekształcać rachunku? Czas na zamykanie : ).

Jak zamknąć konto w T-mobile Usługi Bankowe

Ze względu na planowane zmiany w taryfie TMUB daje nam wspaniałą możliwość wypowiedzenia umowy o prowadzenie konta w trybie natychmiastowym. Grzech nie skorzystać. Do 1 sierpnia, czyli do dnia wejścia w życie zmian możemy zrezygnować z konta, powołując się na te zmiany. Konto jest wtedy zamykane od ręki..

Jak zastrzec kartę w T-mobile Usługi Bankowe

Karta płatnicza w T-mobile nie jest bezpłatna więc warto najpierw rozprawić się z nią. Możemy to zrobić za pośrednictwem serwisu transakcyjnego banku. Trzeba wejść w zakładkę Rachunki/Karty,

Jak zamknąć kartę w T-mobile Usługi Bankowe

a następnie w opcję Zmień status karty 

Jak zastrzec kartę w T-mobile Usługi Bankowe

Wybieramy z rozwijanej listy nowy status karty, należy wybrać Zamknięta 

Jak zrezygnować z karty w T-mobile Usługi Bankowe

System poprosi nas o wprowadzenie hasła. Po jego wpisaniu karta zostanie zamknięta. Karta załatwiona, czas na konto!

Jak zamknąć konto w T-mobile Usługi Bankowe?

Tutaj kłaniają się jeszcze dawne dobre praktyki Alior Syncu — konto można zamknąć przez internet (Alior Sync był pierwszym bankiem, który wprowadził taka możliwość). Jak to zrobić? Poprzez wysłanie wiadomości poprzez serwis transakcyjny banku. Sam zamykałem rachunek (drugi raz) w ten sposób i to najszybsza, najwygodniejsza forma. Bank zastrzega jednak, że dyspozycja wypowiedzenia umowy zostanie przyjęta jedynie, gdy podamy w niej:

  • Numer zamykanego rachunku ( nie wiem po co, przecież go mają)
  • Numer rachunku do przelania środków pozostawionych na koncie
  • Informację, czy wypowiedziana ma zostać umowa o prowadzenie kotna, czy również umowa ramowa ( dostęp przez internet itp.)

Żeby wysłać wiadomość trzeba wejść w zakładkę Narzędzia/Wiadomości/Nowa wiadomość. Mylący może być odpowiedni temat wiadomości – nie ma tam opcji wypowiedzenia umowy. Myślę jednak, że spokojnie można wybrać jakikolwiek temat.

Jak zamknąć konto w T-mobile Usługi Bankowe

Zamykanie konta przez internet T-mobile Usługi Bankowe

Jeśli zamykając konto chcemy się powołać na najbliższe zmiany w taryfie opłat i prowizji to najlepiej dopisać do wiadomości następującą treść:

Proszę o zamknięcie rachunku i wszelkich innych usług w trybie natychmiastowym – w związku z brakiem zgody na zmiany w Regulaminie Obsługi Produktów T-Mobile Usługi Bankowe dla Klientów Indywidualnych oraz taryfie opłat i prowizji z dnia 4 lipca 2015r.”

Jeśli nie powołujemy się na zmiany wystarczy poprosić o zamknięcie konta z zachowaniem standardowego, 30 dniowego okresu wypowiedzenia.

Alternatywnie można zamknąć konto poprzez kontakt z infolinią (pod numerem 19 506), kontakt z Wirtualnym Oddziałem, drogę listowną albo udanie się do jednego z oddziałów – te zlokalizowane są w salonach T-mobile (lista dostępna tutaj)

Na koncie warto zostawić kilka złotych, po to, by wiedzieć, kiedy zostanie zamknięte. Bank w chwili zamknięcia przeleje pieniądze na wskazany przez nas w dyspozycji wypowiedzenia rachunek. Warto to zrobić, bo mam nieprzyjemne doświadczenia związane z zamykaniem konta w Alior Syncu.

[Aktualizacja 23.02.2017 r.] Jak zamknąć konto w T-mobile Usługi Bankowe bez okresu wypowiedzenia

W związku z zapowiedzianymi zmianami w ofercie banku isteniej mozliwość zamknięcia konta bez okresu wypowiedzenia, w tak zawnym trybie natychmiastowym. W zasadzie proces ten nie różni się znacznie od normalnej dyspozycji zamykania rachunku. Po zalogowaniu do serwisu transakcyjnego, korzystając z zakładki wiadomości, wysyłamy następującą treść:

„Witam

Proszę o zamknięcie rachunku bez zachowania okresu wypowiedzenia ze względu na planowaną zmianę w taryfie opłat i prowizji dnia 01.05.2017 r. W sytuacji, gdyby na rachunku powstała nadpłata proszę o jej przelanie na wskazany numer rachunku.

Proszę również o zaprzestanie przetwarzania moich danych osobowych w celach marketingowych.”

Nieudane zamknięcie konta

Zamykałem konto w Alior Sync/TMUB dwa razy. Pierwszy raz w momencie, gdy zapowiedziana została zmiana na T-mobile Usługi Bankowe. Jakoś nie chciało mi się sprawdzać, czy serwis transakcyjny spodoba mi się w oczojebnej różowej formie i powiedziałem TMUB adieu. A przynajmniej myślałem, że powiedziałem.

Złożyłem dyspozycję wypowiedzenia umowy w Wirtualnym Oddziale. Miły pan przyjął dyspozycję, a ja spokojny nie martwiłem się już niczym (nie byłem jeszcze wtedy zaprawiony w sztuce zamykania kont bankowych, dopiero zgłębiałem tajniki unikania pułapek, które zastawiają banki). Po ponad roku dowiedziałem się, że moje konto jest dalej aktywne. Dowidziałem się, bo dostałem wezwanie do uregulowania należności wobec banku. Przytomnie zastrzegłem przed złożeniem dyspozycji kartą płatniczą do konta osobistego, więc nie miałem pojęcia, skąd mogła pojawić się zaległość.

W Alior Syncu miałem również konto walutowe w dolarach, a do niego wydaną kartą płatniczą. I to za tą kartę bank po jakiejś zmianie taryfy zaczął naliczać opłatę. Uzbierało się tego na prawie 100 zł, ale na szczęście wszystko udało się wyjaśnić, opłaty zostały anulowane, a konto finalnie zamknięte. Ale bank nie zwrócił mi czasu i nerwów poświęconych na wyjaśnianiu sytuacji. Dlatego uzyskanie potwierdzenia zamknięcia rachunku jest tak istotne. Niewiele banków informuje o tym samodzielnie, niektóre za takie potwierdzenie żądają dodatkowej opłaty, dlatego uniwersalną zasadą (o której zawsze przypominam) jest pozostawienie na rachunku kilku złotych.

A co zamiast konta w T-mobile Usługi Bankowe? Możesz przeczytać o najlepszych według mnie kontach bankowych 😉

[FM_form id=”4″]

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!