Bank Pekao SA to jeden z najstarszych banków Polsce. I jeden z największych. Niestety, podobnie jak PKO BP (z którym często jest mylony) bank ma na tyle skostniałą strukturę i na tyle wysokie prowizje (szczególnie za rachunki starszego typu), że warto wiedzieć, Jak zamknąć konto w Pekao.

Jak zamknąć konto w Pekao SA

Historia w pigułce 

Bank Pekao został założony w 1929 roku, a jego celem miało być świadczenie usług finansowych dla Polaków przebywających na emigracji. Bardzo szybko jego oddziały pojawił się w praktycznie wszystkich istotnych stolicach świata. Po wojnie bank stał się monopolistą na rynku dewizowym i jako jedyny oferował konta walutowe. W owym okresie posiadanie znajomego, który pracował w banku było nie lada gratką 😉 Bank był też pierwszą instytucją w wolnej Polsce oferującą rachunki maklerskie.

W 1999 pakiet większościowy przejął włoski UniCredit (który obecnie prowadzi intensywne rozmowy z PZU na temat sprzedaży PKO).  Bank jest znany również z niebotycznych zarobków jego prezesa Luigiego Lovaglio, który  w 2015 zarobił 13,2 mln złotych!

Zapewne Lugii nie jest zbyt zadowolony z planów PZU. Projekt reprywatyzacji polskich banków na pewno nie zakłada wielomilionowych gaż dla ich prezesów 😉

Jak zamknąć konto w Pekao

Luigi Lovaglio, gdy dowiedział się o tym, że PZU planuje kupić Pekao

No dobra, dość o historii – czas dowiedzieć się jak powiedzieć Pekao arrivederci!

Jak zastrzec kartę w Pekao? 

Standardowo najpierw trzeba załatwić sprawę karty do rachunku. Jedyną drogą do jej zastrzeżenia jest kontakt telefoniczny z infolinią banku. Możemy to zrobić pod numerem:

801 365 365

Niestety jest mały problem. Pekao będzie dalej pobierało opłatę, nawet od zastrzeżonej karty. Aby definitywnie uniknąć płacenia, konieczne jest wypowiedzenie umowy karty, które możemy złożyć jedynie w oddziale banku.

Jak zamknąć konto w Pekao SA

Nie ma co się oszukiwać – bank  Pekao to trochę marmur. Dyspozycję wypowiedzenia umowy możemy złożyć jedynie w formie papierowej. Do wyboru mamy dwie ścieżki:

  • Wizyta w jednym z oddziałów – lista tutaj 
  • Wysyłka wypowiedzenia pocztą na adres dowolnego oddziału
Warto jednak wysłać lub zanieść pismo do oddziału, w którym otwieraliśmy konto. Jeśli zaniesiemy wypowiedzenie gdzie indziej, to pracownik będzie musiał skontaktować się z naszym oddziałem i potwierdzić zgodność danych i podpisu, co może wydłużyć proces wypowiedzenia.
Bank przygotował swój własny formularz wypowiedzenia umowy, ale spokojnie możemy również napisać je odręcznie. Oczywiście pismo musi być podpisane zgodnie ze wzorem podpisu, którym dysponuje bank.

Standardowy okres wypowiedzenia wynosi 30 dni i po nim rachunek zostaje zamknięty. A co z dostępem do konta przez internet? Ten zostaje wyłączony w dniu złożenia dyspozycji wypowiedzenia. Dlatego, jeśli mamy na rachunku jakieś środki, to warto przelać je, zanim wyślemy wypowiedzenie 😉

Potwierdzenie zamknięcia konta w Pekao 

Opróżniając rachunek warto zostawić na nim minimalny osad – kilka złotych. przede wszystkim po to, by pokryć ewentualne opłaty za rachunek lub kartę, które mogą zostać naliczone w okresie wypowiedzenia. W sytuacji, gdy na rachunku pojawiłby się minus, dyspozycja nie zostanie zrealizowana.

Warto również zostawić na nim parę groszy, bo bank nie wystawia bezpłatnego potwierdzenia zamknięcia konta. Jeśli takowe chcemy, to trzeba się liczyć z kilkudziesięciozłotową opłatą. W wypowiedzeniu warto wskazać nr konta, na który bank ma przelać środki pozostawione na zamykanym rachunku. Ich wpływ będzie dla nas znakiem, że rachunek został zlikwidowany.

Standardowo warto również wycofać zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych, szczególnie w kwestii związanej z marketingiem i informacjami handlowymi.

A co potem? 

Bank Pekao nie należy do czołówki tanich banków. Jego tabela opłat i prowizji jest dość długa i niezmiernie poplątana (chyba najbardziej pogmatwana i zawiła, pobiła nawet tabele credit agricole). Zmiana banku może być więc bardzo dobrym pomysłem. Wiecie już jak zamknąć konto w Pekao. Pytanie, co dalej.

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!