BZ WBK po fuzji z Kredyt Bankiem (w 2013 roku) wstrzelił się w trzecie miejsce w rankingu Polskich banków pod względem ilości klientów. Na koniec 2015 posiadał ich ponad 4 mln. Do niedawna oferta BZ WBK i słynnego Konta Godnego Polecenia (które polecał sam Chuck Norris) była jedną z lepszych w Polsce. Bank zapowiedział jednak zmiany, które konto czynią już tylko średnim.

Jak zamknąć konto w BZ WBK

BZ WBK w pigułce

BZ WBK to skrót od Banku Zachodniego Wielkopolskiego Banku Kredytowego ;). Chyba tylko BGŻ BNP Paribas ma lepszą nazwę. No ale tak to jest, jak się łączą dwa duże banki z wielkopolski. Ten mariaż powstał za sprawą irlandzkiego trustu Allied Irish Banks, który systematycznie wykupywał akcję wielkopolskiego banku kredytowego już od 1995 r. W 1999 ta sama grupa nabyła ponad 80% akcji Banku Zachodniego S.A. i w dwa lata doprowadziła do połączenia obu banków.

Na początku 2010 roku bank znajduje nowego nabywcę — Santander Bank, u nas znany głównie z kredytowania pralek i telewizorów. Do listopada 2015 roku funkcję prezesa banku piastował Mateusz Morawiecki. To za jego czasów bank rozwijał się najbardziej dynamicznie (m.in. przejęcie Kredyt Banku) i zatrudniał do reklam samego Chucka Norrisa.

 

Trochę o zmianach w ofercie 

Konto Godne Polecenia znajdowało się w czołówkach rankingów kont osobistych, aż do maja 2016, kiedy to BZ WBK opublikował projekt nowej taryfy opłat i prowizji. Obok stałej opłaty rzędu 7 zł miesięcznie za obsługę karty płatniczej (z której zniknie program Payback) pojawiła się opłata za przelewy24 (0,50 zł) zlecenia stałe (0,50 zł) wpłaty i wypłaty w oddziale (5 zł) czy wznowienie karty (15 zł).

Zmiana opłat zapowiedziana na 01.08.2016, choć nieprzyjemna i krzywdząca nie odbiegała znacznie od pewnych rynkowych standardów i cen. BZ WBK poszedł jednak dalej i zamierza również wprowadzić opłatę za konto oszczędnościowe (w wysokości 1 zł, dodam tylko, że konto ma oszałamiające oprocentowanie 0,51% w skali roku), opłatę za zmianę numeru telefonu (20 zł!), a także absolutny hit- opłatę za 6 i każdy kolejny sms autoryzacyjny (0,20 zł za każdy).

Tego jeszcze nie grali. Żeby płacić za SMS do potwierdzania np. przelewów? Nie wiem, co palili goście w BZ WBK, ale wiem, że musiało być naprawdę niezłe. No i mamy chyba jasność. W którą stronę do wyjścia?

Jak zamknąć konto w BZ WBK?

Teoretycznie umowę można wypowiedzieć jedynie w oddziale banku (lista oddziałów tutaj). Zawiedziony brakiem innych opcji trochę podrążyłem temat i okazało się, że można również wysłać do banku wypowiedzenie listownie, ale bank wymaga… pisma poświadczonego notarialnie!

Bezpieczeństwo to podstawa, ale to jest zwykłe utrudnianie ludziom życia. Bank doskonale wie, że jak ktoś ma do oddziału np. 40 km to dla niego to specjalna wyprawa, więc może się podda = może uda się pobrać opłatę za kolejny miesiąc.

Bardzo czegoś takiego nie lubię.

Więc jak zamknąć konto w BZ WBK bez wydawania fortuny na notariusza?

Trzeba wybrać się do oddziału.

Zmuszeni do wizyty w uroczo zielono-białej placówce BZ WBK musimy zaopatrzyć się w dowód osobisty. Ale zanim ruszymy do oddziału najlepiej zastrzec kartę wydaną do rachunku. Czemu? Bo dzięki temu będziemy mogli skorzystać z 14 dniowego okresu wypowiedzenia. Jeśli karta będzie aktywna to dostępny będzie 30 dniowy.

Jak zastrzec kartę w BZ WBK?

I tu kolejne zaskoczenie. Karty nie da się zastrzec w serwisie transakcyjnym.

Jak zastrzec kartę BZ WBK

W takiej sytuacji zapewne można ją zastrzec kontaktując się z bankiem telefonicznie? Niekoniecznie. Po tym jak wysłuchamy kojącego głosu Krystyny Czubówny, jako lektora infolinii i połączymy się z pracownikiem, ten zapyta Nas czy jesteśmy w posiadaniu karty. Jeśli odpowiemy że tak, to … każe nam udać się do oddziału celem rezygnacji z karty.

Co więc trzeba zrobić? Po prostu „zgubić” kartę, wtedy pracownik bez słowa dokonuje jej zastrzeżenia. Numer na infolinię BZ WBK jest następujący : 1 9999

Zgodna na marketing?

Żeby zamknąć konto trzeba udać się do oddziału, więc i tam najlepiej odwołać zgodę na przetwarzanie danych w celach marketingowych. Alternatywnie możemy to zrobić telefonicznie.

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!