Najlepsze konta bankowe

Stałe monitorowanie zmian w ofercie banków powoduje, że jestem z ich ofertą na bieżąco. A to daje mi możliwość tworzenia tego zestawienia, które jest aktualizowane na bieżąco. Ranking darmowych kont osobistych powstał po to, aby pokazać wam, że jest alternatywa dla banku, w którym obecnie macie konta 🙂

Nieciekawy okres dla klientów banków

Niestety, w ostatnim czasie nie ma praktycznie miesiąca bez informacji o podwyżkach opłat w bankach. Niskie stopy procentowe, wysokie składki na bankowy fundusz gwarancyjny, obniżka interchange, nowy jacht prezesa… tfu tzn. podatek bankowy itd. Banki mają wiele pretekstów do tego, by podwyższać opłaty za usługi, które dotychczas były bezpłatne (albo tańsze).

Na tym wszystkim tracimy oczywiście my, klienci. Mimo tej niezbyt kolorowej sytuacji nadal można znaleźć konta za zero. Takie naprawdę bezpłatne rachunki, bez ukrytych opłat, warunków do uniknięcia opłaty i nadmiaru gwiazdek.

Tworzę ten ranking darmowych kont osobistych, żeby pokazać wam, że jest alternatywa. Jeśli wasz obecny bank zaczyna was wkurzać, zwiększa opłaty czy rzuca kłody pod nogi, to najlepszą odpowiedzią jest jego zmiana!

Najlepiej głosuje się nogami”

autor nieznany

Właśnie dlatego na łamach ZmianyTOiP opracowałem kompleksową instrukcję zamykania konta bankowego oraz udostępniam poradniki krok po kroku o tym, jak zamknąć rachunek w praktycznie każdym polskim banku. Ten mini ranking jest uzupełnieniem tej instrukcji.

Zamknięcie konta jest rzeczą relatywnie prostą (choć banki robią wszystko, żeby ten proces skomplikować). Problemem może być znalezienie innego konta. I właśnie ten problem rozwiązuje to zestawienie, gdzie prezentuję najlepsze konta bankowe.

Wszystkie konta znajdujące się w rankingu to rachunki, z których korzystam lub kiedyś korzystałem, więc moje oceny i rekomendacje powstają na bazie mojego doświadczenia i wnikliwej analizy oferty polskich banków. Opisuję dokładnie plusy i minusy wszystkich rachunków i przedstawiam Ci dokładne podsumowanie każdej oferty.

Najlepsze konta bankowe, czyli jakie?Najlepsze konta bankowe

I o dziwo można bez problemu znaleźć w Polsce banki, które cały czas oferują podstawowe usługi całkowicie bezpłatnie.

Dodatkowe korzyści

Oprócz tego są również banki, które co prawda pobierają opłaty lub wymagają aktywności, żeby ich nie było, ale w zamian oferują naprawdę wymierne korzyści. Dla nich również znalazło się miejsce w rankingu.

Staram się w możliwie najbardziej obiektywny sposób przedstawić zalety i wady rachunków prezentowanych w rankingu, ale choćbym nie wiem, jak się starał, nie będę w stanie znaleźć dla Ciebie konta idealnego. Nie wiem dokładnie, z jakich najczęściej korzystasz, a jakich w ogóle nie używasz. Nie wiem też, ile płacisz kartą i na co najczęściej wydajesz pieniądze.

Dlatego nie traktuj proszę moich porad, jako prawd objawionych, a jedynie jako wskazówki, które mają pomóc Ci w dokonaniu wyboru. W analizach rachunków przedstawiam koszty najbardziej popularnych usług, ale zanim zdecydujesz się na otwarcie jakiegoś konta, sprawdź dokładnie, czy znasz koszty WSZYSTKICH usług, z których na co dzień korzystasz.

TOP 3

#3 Raiffeisen Polbank

Najlepsze konta bankowe - Raiffesien Polbank Wymarzone Konto

Raiffeisen Polbank swego czasu wpadł na genialny pomysł — stwierdził, że klienci mają dość ukrytych opłat. haczyków, gwiazdek i całego tego bałaganu. Wprowadził do oferty Wymarzone Konto Osobiste i to był strzał w dziesiątkę.

Bank gwarantuje, że prowadzenie konta będzie zawsze bezwarunkowo bezpłatne. Dodatkowo zyskujemy bezpłatne bankomaty w Polsce i pakiet naprawdę ciekawych ubezpieczeń, za które również nie zapłacimy ani złotówki. Cena? Raiffeisen pobiera stałą opłatę za kartę płatniczą w kwocie 3 zł.

Opłaty za Wymarzone Konto

Otwarcie konta

0zł

Prowadzenie konta

0 zł

Opłata za kartę

0 zł

Wypłaty z bankomatów w Polsce

0 zł

Wypłaty za granicą

3% min. 8 zł + ok. 6% spreadu

Przelew zwykły

0 zł

Przelew ekspresowy

brak w ofercie

Polecenie zapłaty

0 zł

Zlecenie stałe

0 zł

Przelew SEPA

5 zł zł

Przelew walutowy

35 zł

Wpłata i wypłata w oddziale

1 za 0, potem 0,2% max. 200zł

Wpłatomaty

0 zł

Cashback

0 zł

Dodatkowe korzyści

Razem z Wymarzonym Kontem dostajemy w pakiecie bardzo ciekawe i bezpłatne ubezpieczenia. W pakiecie znajduje się assistance domowe, drogowe oraz medyczne, a także pakiet ubezpieczeń podróżnych (NNW, koszty leczenia i OC w życiu prywatnym).

Dodatkową korzyścią jest również oprocentowanie całego salda rachunku. Co prawda oparte jest na stopie referencyjnej, więc realnie oprocentowanie wynosi ok. 1,3%. Mimo tego to duża zaleta, bo obecnie ze świecą szukać banków, które oferują oprocentowanie konta osobistego.

Kolejnym miłym dodatkiem jest R-Dealer, czyli bezpłatny kantor walutowy, który pozwala na wymianę waluty po dość konkurencyjnym kursie.

Minusy

Przede wszystkim minusem jest stała 3 zł opłata za prowadzenie karty płatniczej. Niestety nie da się jej w żaden sposób uniknąć. Kolejnym mankamentem jest wysoka prowizja za wypłaty z zagranicznych bankomatów (3% min 8 zł) oraz zbójecki spread (prawie 9%). Ten ostatni spory minus ratuje trochę darmowy kantor walutowy dostępny dla klientów.

Moja opinia o Wymarzonym koncie osobistym

Otworzyłem konto osobiste w ramach promocji z premią za otwarcie lokaty mobilnej i to była dla mnie okazja to przetestowania rachunku. Przejrzysta oferta i jasne zasady gry to coś, co zaczyna się coraz bardziej podobać klientom. Raiffeisen pobił absolutny rekord i w ciągu kilku miesięcy pozyskał ponad 100 000 klientów!

W zamian za naprawdę niewiele (3 zł stałej opłaty za kartę) zyskujemy gwarancję niezmienności opłat, wszystkie bankomaty w Polsce, oprocentowanie całego salda oraz pakiet bezpłatnych ubezpieczeń. Oczywiście na te ostatnie nie ma co się za bardzo napalać. Zazwyczaj tego typu polisy mają więcej wykluczeń niż kropek.

Wymarzone Konto Osobiste zajmuje zasłużone 3 miejsce w rankingu bezpłatnych kont. Co prawda pojawia się tu stała opłata za kartę, ale pozostałe korzyści w pełni niwelują ten mały mankament.

Otwórz Wymarzone Konto Osobiste na stronie banku

#2 Idea Bank

 Najlepsze konta bankowe Idea bank Konto Idealne

Idea Bank oprócz oferty dla przedsiębiorców ma też bardzo przyjemną ofertę dla klientów indywidualnych. Otwierając Konto Idealne dostaniemy bezwarunkowo bezpłatny ROR, kartę oraz wypłaty z bankomatów w Polsce. Na deser bank dorzuci jeszcze 2 darmowe przelewy ekspresowe i walutowe (SEPA) miesięcznie.

To naprawdę bardzo dobra oferta, tym bardziej że bank pochodzi z grupy Leszka Czarneckiego, która jak wiadomo lubi pobierać różne dziwne opłaty.

Opłaty za konto Idealne

Otwarcie konta

0zł

Prowadzenie konta

0 zł

Opłata za kartę

0 zł

Wypłaty z bankomatów w Polsce

0 zł

Wypłaty za granicą

2% min. 10 zł + ok. 6% spreadu

Przelew zwykły

0 zł

Przelew ekspresowy

pierwsze 2 za 0 zł, potem 3,50 zł

Polecenie zapłaty

0 zł

Zlecenie stałe

0 zł

Przelew SEPA

pierwsze 2 za 0 zł, potem 4 zł

Przelew walutowy

0,25%, min. 30 zł, max. 90 zł

Wpłata i wypłata w oddziale

1 za 0, potem 0,2% max. 200zł

Wpłatomaty

0 zł

Cashback

0 zł

Dodatkowe korzyści

Bardzo ciekawym plusem posiadania konta osobistego w Idea Banku jest możliwość otwarcia konta oszczędnościowego Zośka Pro. Na tym koncie możemy uzyskać 3% bez ograniczeń kwotowych. Jedyny warunek jest taki, że przynajmniej oprocentowaniem objęta jest 10-krotność salda konta osobistego.

Drugim plusem jest także możliwość bezpłatnego korzystania ze stref co-workingowych, z dostępem do internetu, gniazdek, sali konferencyjnej i całkiem niezłej kawy (syropy też mają). Do dyspozycji jest również mobilny wpłatomat, który możemy zamówić za pomocą aplikacji mobilnej.

Dużym plusem jest również bezwarunkowy brak opłaty za kartę i prowadzenie rachunku.

Minusy

Głównym minusem są stosunkowo wysokie prowizję za korzystanie z bankomatu za granicą. Doliczając bardzo niekonkurencyjny spread stosowany przez bank finalny koszt takich wypłat może naprawdę zaboleć.

Moja opinia o koncie Idealnym

Obecnie posiadam w Idea Banku rachunek firmowy, a jeszcze do niedawna posiadałem również konto Idealne. Zrezygnowałem z niego, ponieważ bank pobierał opłatę za prowadzenie karty. Kilka miesięcy później Idea Bank ogłosił… zniesienie opłaty za kartę 🙂 I to spowodowało, że oferta z miejsca stała się jedną z najbardziej atrakcyjnych w Polsce.

Idea Bank oferuje naprawdę wiele rozbudowanych funkcjonalności i bardzo wygodny system Idea Cloud, który działa zarówno na komputerze, jak i na smart fonie. Gdybym teraz miał przenosić swoje główne konto to rachunek Idealny byłby jedną z najlepszych opcji.

Otwórz Konto Idealne na stronie banku

#1 Bank Smart

Najlepsze konta bankowe Nest Bank Nest konto

Bank Smart, a od niedawna Nest Bank— niekwestionowany lider we wszelkich rankingach bezpłatnych rachunków. Trudno się dziwić — odkąd bank Smart wszedł na rynek (czyli 2012 rok) bez zmian oferuje bezwarunkowo bezpłatny rachunek, kartą płatniczą i dostęp do bezpłatnych bankomatów w Polsce. Do niedawna dostępne były również bezpłatne wypłaty z bankomatów na świecie. Bank jednak zmienił ostatnio ofertę i wprowadził za tą przyjemność opłatę w wysokości 5 zł.

Mimo wszystko to i tak najtańsza alternatywa na polskim rynku. Trudno się nie zgodzić, patrząc na taryfę opłat i prowizji skradająca się praktycznie z samych zer.

Opłaty za Nest Konto 

 

Otwarcie konta

0zł

Prowadzenie konta

0 zł

Opłata za kartę

0 zł

Wypłaty z bankomatów w Polsce

0 zł

Wypłaty za granicą

5 zł + ok 3% spreadu

Przelew zwykły

0 zł

Przelew ekspresowy

1 zł

Polecenie zapłaty

0 zł

Zlecenie stałe

0 zł

Przelew SEPA

0 zł ł

Przelew walutowy

15 zł

Wpłata i wypłata w oddziale

1 za 0, potem 0,2% max. 200zł

Wpłatomaty

0 zł

Cashback

0 zł

Dodatkowe korzyści

Głównym atutem Nest Banku jest jego taniość. Gdzie znajdziemy w Polsce bank, który pobiera tylko 1 zł opłaty za przelewy ekspresowe i oferuje wszystkie przelewy SEPA za DARMO! Dodatkowo ma całkiem znośny spread dla transakcji zagranicznych. Jeśli często podróżujemy poza Polskę to i bogata (a także bezpłatna) oferta kont walutowych również powinna nam się spodobać.

Niedawno Nest Bank udostępnił również klientom placówki bliźniaczego BIZ Banku i w ten sposób obalił największy filar obiekcji wobec swojej oferty — brak oddziałów. Teraz w ponad 180 placówkach można składać wszelkiej maści dyspozycję, a obsługa gotówkowa jest prowadzona bezpłatnie.

Minusy

Naprawdę ciężko znaleźć jakieś duże minusy w ofercie Nest Banku. Można przyczepić się do niedawno wprowadzonych prowizji za wypłatę z zagranicznych bankomatów, ale opłata rzędu 5 zł na tle konkurencji i tak jest śmiesznie mała. Poza tym klienci, którzy często płacą za granicą mogą otworzyć bezpłatne konto walutowe, gdzie wypłaty na całym świecie nic nie kosztują.

Dotychczas we wszelkiej maści opiniach pojawiał się również jako minus brak oddziałów — teraz już są, więc i ten argument utracił swoją wartość. Za minus możemy potraktować również dość skąpą ofertę. Obecnie po utworzeniu Nest Banku oferta została znacznie urozmaicona m.in. o rachunki dla rodzinnego oszczędzania 😉

Moja opinia o Nest Banku

Przez długi czas konto w banku Smart było moim głównym rachunkiem. Miałem wtedy dobrą okazję do przetestowania funkcjonalności ich serwisu transakcyjnego i zweryfikowania jak to jest być w najtańszym banku w Polsce. Korzystanie z rachunku było przyjemne, choć zdecydowanie lepiej obsługuje się wszystko za pomocą smartfona — wersja przeglądarkowa jest trochę zmulona i czasem pojawiają się w niej błędy.

Uważam, że na chwilę obecną Nest Bank to najlepsza alternatywa dla wszystkich poszukujących tzw. „Konta za O”. Może i nie ma tu nadmiernych fajerwerków i dodatkowych usług, ale do podstawowych usług płatniczych rachunek nadaje się idealnie.

Otwórz Nest Konto na stronie banku!

Kilka słów na koniec 

Mam nadzieję, że przedstawione tutaj najlepsze konta bankowe pomogą Ci wybrać najlepszą i najkorzystniejszą ofertę. Jestem w stanie zagwarantować Ci jedno — jeśli zapiszesz się do newslettera ZmianyTOiP to możesz być pewien, że zawsze dostaniesz ode mnie informacje o jakichkolwiek planowanych zmianach w taryfie opłat i prowizji w polskich bankach.

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!