Na początku tygodnia świat finansowej blogosfery zdominowała informacja o planowanych zmianach w ofercie mBanku. 4 największy bank w Polsce zapowiedział, że od 1 lutego 2017 r. każda wypłata kwoty mniejszej niż 100 zł będzie obłożona prowizją. Zmiana dotyczy prawie wszystkich klientów banku.

Zmiany w ofercie mBanku, bedą prowzije

Co się zmienia?

Klienci mBanku, którzy często wyciągają z bankomatów małe kwoty, będą musieli niedługo zmienić zwyczaje, albo z ich kont zaczną znikać dodatkowe środki. Za każdą wypłatę kwoty mniejszej niż 100 zł zapłacą 1,30 zł prowizji. Nie jest to może kolosalna prowizja, ale jeśli ktoś często wypłaca niewielkie kwoty, to może go to zaboleć.

Zmiana będzie dotyczyć posiadaczy praktycznie wszystkich rachunków dostępnych w ofercie banku. Unikną jej jedynie posiadacze mKonta Aquarius Intensive, czyli najbardziej wypasionego konta w ofercie banku (standardowa opłata za konto 49.99 zł miesięcznie) oraz konta dla najmłodszych (do 20 roku życia).

Łatwiej będą również mieli posiadacze eKonta m oraz eKonta dla Młodych. Prowizję 1,30 zł zapłacą za wypłatę mniejszą niż 50 zł.

Zmiana w ofercie pozwala na natychmiastowe zamknięcie konta

Stali czytelnicy doskonale wiedzą, że uwielbiam wszystkie zmiany w ofertach banków, a szczególnie podwyżki — dają nam one okazje do natychmiastowego zamknięcia konta, bez okresu wypowiedzenia! W tej sytuacji nie jest inaczej, do 01.02.2017 r. możemy złożyć dyspozycję wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym.

Jak zamknąć konto w mBanku? Wszystko dokładnie opisałem tutaj.

Jest jakaś alternatywa? 

Sam posiadam główne konto w mBanku i raczej z powodu tej zmiany nie będę go zamykał, więc przygotowałem kilka prostych metod, jak dalej wypłacać małe kwoty bezpłatnie.

  • Blik, czyli bezpłatny system płatności, który pozwala na wypłacanie dowolnych kwot bez żadnych dodatkowych prowizji. Za jego pomocą, podając wygenerowany w aplikacji kod możemy podjąć gotówkę w ponad 12 000 bankomatów (m.in Euronet, ING, BZ WBK czy PKO BP)
  • Cashback — podczas płatności w sklepach bardzo często możemy podjąć gotówkę ze sklepowej kasy. Taka usługa również nic nie kosztuje. Sklepy, w których możemy dokonać takiej wypłaty są specjalnie oznaczone (nalepki na drzwiach i przy kasach) Największą siecią małych sklepów oferujących takie wypłaty jest Żabka.

Oczywiście mam też świadomość, że tak jak w moim przypadku, wielu klientów wcale nie odczuje tych zmian – ja np. prawie wcale nie korzystam z bankomatów, a jeśli już, to korzystam z Blika, bo jest szybszy i bezpieczniejszy.

No ale jak wiecie, jestem zwolennikiem tego, że to banki mają się dostosowywać do klientów, a nie odwrotnie. Jeśli więc zmiany w ofercie się wam nie podobają to jeszcze raz przypominam jak zamknąć konto w mBanku.

A co zamiast mBanku?

Na całe szczęście, jest w Polsce kilka banków, które dalej oferują bezwarunkowo bezpłatne konto, kartę oraz dostęp do bankomatów (bez względu na wysokość wypłacanej kwoty). Zapraszam do lektury wpisu o najlepszych (według mnie) kont bankowych.

[FM_form id=”4″]

Zapisz się do newsletera i odbierz darmowy poradnik!

Dostaniesz darmowy poradnik "Jak nie zamykać konta bankowego", w którym pisze o tym jak skutecznie zamykać rachunki w bankach.

 

Dodatkowo dostaniesz ode mnie informacje o zmianach w bankowych opłatach.

 

Nie znosze spamu - nie dostaniesz go ode mnie. 

Super, a teraz sprawdź maila!